NRD Начало
Вторник, 17 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Българската диригентка Деляна Лазарова откри международния конкурс “Джордже Енеску” в Румъния
4209
Цветни аспекти

Българската диригентка Деляна Лазарова откри международния конкурс “Джордже Енеску” в Румъния

Българската диригентка Деляна Лазарова откри международния конкурс “Джордже Енеску” в Румъния. Събитието, което е популярно в музикалните среди по целия свят, започна на 31 август (събота) с концерт под палката на нашата сънародничка в Атенеума - най-престижната концертна зала в Букурещ. “Програмата включваше творба на корейския композитор Шин Ким; Пол Константиненску - троен концерт за цигулка, виолончело, пиано с предните победители Мария Марика (цигулка), Александра Сегал (пиано) и Бенжаин Круитхоф (виолончело). Завършихме с емблематичната творба “Румънска Поема” от Джордже Енеску, която той пише на 16 г

| 02 Септември 2024, 16:23 ч.
Българската диригентка Деляна Лазарова откри международния конкурс “Джордже Енеску” в Румъния
Българската диригентка Деляна Лазарова откри международния конкурс “Джордже Енеску” в Румъния
Снимка © БТА

Българската диригентка Деляна Лазарова откри международния конкурс “Джордже Енеску” в Румъния.

Изложбата инсталация на Диан Костов „Кръстопът – цената на избора“ бе открита в Националната базилика на Светото сърце, Брюксел. На събитието присъстваха близо 200 гости и бе съпроводено от изпълнения на изпълнителя Никола Константинов, съобщават от екипа на художника.

„Кръстопът – цената на избора“ кани посетителите да изследват и преживеят вековната традиция на иконописта по нов, модерен начин и предизвика силен интерес сред българската общност в Брюксел и местната културна общественост“, казват организаторите. Те отбелязват, че съпругата на Диан Костов - психотерапевтът Милена Ташкова, е автор на концепцията.

„Те получиха поредица от предложения от църкви в цяла Европа, но се спряха на Националната базилика на Светото сърце, защото е най-голямата църква в света в стил ар деко и позволява изключителен размах на преживяването. Базиликата е трансформирана както вътрешн

Изложбата „Добри момчета“ на Харита Асумани поставя началото на лятото в галерия Little Bird Place, от 1 до 21 юли, съобщават домакините на събитието. 

Към петте картини в изложбата има аудио с личните истории и преживявания на Харита.
 
„Във феминистката теория „мъжкият поглед“ е актът на изобразяване на жените във визуалните изкуства и в литературата от мъжка гледна точка, която представя жените като сексуални обекти за удоволствието на хетеросексуалния мъж зрител. Погледът на мъжа върху женското тяло е инстинктивен, завладяващ. Мъжът гледа, жената е гледана“, казва кураторът Симеон Василев.

По думите му, ролите в новата изложба на Харита Асумани „Добри момчета“ са сменени. „Жената художник наблюдава и рисува по спомените си мъжете, оставили следа в живота й. Те са ефимерни образи, базирани на ре

Мюзикълът „Здравей! Как си, приятелю?“ на Националния музикален театър „Стефан Македонски“ гостува в Летния театър на Велико Търново.

Той бе част от програмата на Летен оперен сезон „Сцена на вековете“ и завладя публиката с 23 популярни и обичани песни на композитора Стефан Диомов.

Със спектакъла беше закрита основната програма на най-стария оперен фестивал на открито в България, който е носител на престижния лейбъл „Европа за фестивалите, фестивалите за Европа“, припомни в приветствието си към публиката заместник-кметът на Велико Търново Нейко Генчев.

Той допълни, че заедно с Arbanassi Summer Music, „Сцена на вековете“ е причина Велико Търново да носи престижния Печат на Европейската фестивална асоциация.

„След малко ще се потопите в едно преживяване, което ще ви помогне да забравите вси

Посланието да ценим корените и крилете, завещани от прадедите ни, отправя с изложбата си исперихската художничка Теодора Николова.

Експозицията под наслов „С криле към корените“ ще бъде открита на 9 септември в зала 1 на Народно читалище „Съзнание – 1891“ в родния й град.

Това е 16-ата й самостоятелна изложба, а от началото на тази година - трета поред, каза авторката.

Преди един от най-светлите християнски празници – Великден, тя подари на почитателите на приложното и на изобразителното изкуство в Разград късче надежда, феерия от цветове и пролетно усещане с изложбата базар „Пролетна феерия“. През юни нейни творби бяха експонирани в Художествената галерия в Балчик под надслов "В хармония с природата". 

В настоящата й изложба ще бъдат показани живописни платна и творби от сферата на техниката асамблаж

Продължението на анимацията от 2015 година "Отвътре навън 2" е най-гледаният филм след миналия уикенд, сочат обобщените данни от киносалоните у нас. Присъединяването на Тревожност към Радост, Тъга, Бяс, Страх и Отврат в съзнанието на Райли е гледано от 30 460 зрители и има 394 141 лева от билетите им.

"Лоши момчета: Всичко или нищо" е на второ място по зрителски интерес. Продължението на поредицата, започнала през 1995 година, в което Майк Лаури и Маркъс Бърнет трябва да оневинят вече покойния капитан Хауърд е с 49 289 зрители и 676 524 лева приходи за двете седмици в кината.

На трето място е анимацията "Гарфилд: Филмът", създадена по комикса на Джим Дейвис през 1978 година. Срещата на Гарфилд с баща му Вик и осиновения му брат кучето Оди е гледана вече от 71 560 зрители и има 814 582 лева приходи за месец в кината.

Събитието, което е популярно в музикалните среди по целия свят, започна на 31 август (събота) с концерт под палката на нашата сънародничка в Атенеума - най-престижната концертна зала в Букурещ.

“Програмата включваше творба на корейския композитор Шин Ким; Пол Константиненску - троен концерт за цигулка, виолончело, пиано с предните победители Мария Марика (цигулка), Александра Сегал (пиано) и Бенжаин Круитхоф (виолончело). Завършихме с емблематичната творба “Румънска Поема” от Джордже Енеску, която той пише на 16 г. Тя завършва със стария кралски химн на Румъния и включва фолклорни мотиви в средния дял на произведението, което е доста програмно”, разказа специално Деляна Лазарова.

По думите й публиката е била изключително ентусиазирана. 

“Хората станаха на крака след края на концерта. Излизах да се поклоня три пъти. Беше доста вълнуващо и емоционално за всички”, споделя сънародничката ни.

В момента тя е на път за Германия, където ще работи с Nordwestdeutsche Philharmonie (немски симфоничен оркестър със седалище в Херфорд) и ще направи турне в Германия с тях. “След това ще работя с Orchestre Philharmonique de Strasbourg, а в началото на месец октомври отивам на турне в Южна Америка с Kammerorchester Basel”, информира Деляна Лазарова. 

Второто издание на двудневния фестивал "Франкофоли" изненада приятно пловдивчани и гости на града със световноизвестни изпълнители и широка гама от разнообразни музикални стилове. Меломани споделиха , че с нетърпение очакват следващото издание на феста през 2025 година, а организаторите вече са започнали селекция за изпълнителите, които ще вземат участие следващата година.

През втория ден на сцената на "Франкофоли" първи се качи 29-годишният френски певец и автор на песни Алексис Карлие, който подгря публиката. След него зрителите чуха музикантите от френската банда Deluxe, които накараха публиката да се отпусне и да затанцува под ритъма на разнообразните жанрове, в които се изявяват. А след като се сбогуваха с публиката, бяха повикани на бис.

Веднага след Deluxe пред зрителите се появи Барбара Прави, която излезе на сцената с едно от най-известните си парчета Voila. Т

"Нагоре" се казва 13-ата самостоятелна изложба на художника Никола Георгиев - Кайо, която бе открита в галерия "Богориди" в Бургас. 

Това е второ гостуване за автора в морския град. В селекцията си този път той е включил както изцяло нови творби, така и по-стари. Въпреки различните теми и сюжети, общото между всички тях е намигването и закачката, които художникът винаги загатва под една или друга форма, разказа той в интервю . 

Заглавието "Нагоре" всъщност прави препратка към една от най-новите му картини, наречени "Голгота". В нея е изобразен художник, който като Сизиф, или като Иисус, се опитва да си пренесе кръста, което за художника е картината. "Един Господ знае докъде ще стигне, но важното е да стигне догоре. Важното е да продължиш", обяснява художникът и допълва, че в този смисъл за него рисуването е едновременно мъчение, но и удоволствие. "Личната Голгот

Япония се представя на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуството с инсталация, озаглавена Compose. Вдъхновена от течове в метрото в Токио, авторката Юко Мори пресъздава този проблем в творбата си и след това опитва да ги поправи, импровизирайки с различни предмети, налични в магазини във Венеция, за да изгради кинетична скулптура.

Проектът е куриран от Сук-Кюн Лий - директор на художествената галерия "Уитуърт" в Манчестър. Това е първият път в историята, когато чуждестранен куратор работи по Японския павилион, отбелязва изданието Tokyo Art Beat.

СМЕСИЦА ОТ ЗВУЦИ, АРОМАТИ И ЗРЕЕЩИ ПЛОДОВЕ

Юко Мори използва предмети като чадъри, пластмасови контейнери, тръби или дървени мебели, опитвайки се да изследва пространството, което заемат, както и изместването, предизвикано от движението им. Пресни плодове с преминаващи през тях диоди допълва

Изложба с пейзажна живопис на младия художник Симеон Димитров бе открита в залата на Етнографския музей в Берковица по повод празника на града Рождество Богородично, който се отбелязва в няколко последователни дни с различни културни, спортни и музикални прояви.

Димитров представя 62 картини, рисувани с масло върху платно. Те са изработени с техника сфумато – наслояване на слоеве. В картините оживяват различни места от България – Черноморието, Велико Търново, Берковица, села от различни краища и най-много от северозападната част на България, а също планини, черкви и т.н. Картините носят носталгичен привкус, напомнят детството и спомени от миналото. Авторът е поставил загадка за зрителя във всяка картина и го провокира да открие нещо за себе си, независимо дали той е имал предвид точно това.

Симеон Димитров сподели, че основната тема в творбите му е любовта

Концертът на Нина Николина „Етно джаз проект“ беше кулминацията за отбелязването на 60-ата годишнина от създаването на Регионалния етнографски музей на открито „Етър“ тази вечер.

„Всичко тече, всичко се променя, както е казал Платон, така и музеят се развива, но и пази традициите и занаятите.

Ние избрахме мотото „Пазим миналото, градим мостове към бъдещето“ и благодарение на всички колеги, без да затваряме музея по време на двегодишната реконструкция, ние станахме по-професионално извисени, повече творчески и с повече приятелството помежду ни“, каза в приветствието си проф. Светла Димитрова, директор на културната институция. 

В приветствието си към музея от името на областния управител на Габрово Мария Башева, заместник областният управител Даниела Маринова посочи, че благодарение на усърдието на всички в &b

Международният конкурс “Джордже Енеску” носи името на най-известния румънски композитор и се провежда за 19-и път. Тази година журито избра за финалната битка 160 от общо 667 млади музиканти от 59 държави - най-големият брой регистрирани кандидати в историята на събитието. Те се състезават в Букурещ в четирите секции: цигулка, виолончело, пиано и композиция.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата&rdqu ...
Няма. Всеки има различна стратегия
Документалният спектакъл "Няма" на режисьора Неда Соколовска ще има премиера на 17 септември в Драматично-кукления театър "Васил Друмев" в Шумен. Участват актьорите Антония Велева, ...
Театър 199 открива юбилейния си 60-и сезон
„Театър 199“ открива тази вечер юбилейния си 60-и сезон. Първото представление е „Хаос“ от Мика Миляхо, съобщават от театъра. Първата премиера за сезона е ...
Изложба на 20 творци поставя „Началото“ на новата галерия „Риволи“
С изложба на 20 съвременни художници и скулптури от света се открива столичната галерия „Риволи“. Първата експозиция в новото пространство е озаглавена „Началото& ...
Калоян Куманов: Акордеонни импресии
Септемврийските празници във Велико Търново продължават с „Акордеонни импресии“ на Калоян Куманов, съобщиха от отдел „Култура“ в Община Велико Търново. &bd ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитате ...
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Юлиан Костов издава втория си сингъл – Home (My Gaia), съобщават от „Орфей мюзик“. През следващите месеци артистът пуска пет песни, а с дистрибуцията се заемат & ...
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата&rdqu ...
В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев
Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават о ...
Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща
Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“. Кристофър ...
Тикер в 05:00 ч.
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в пар ...
Начало Цветни аспекти
4209
Цветни аспекти

Българската диригентка Деляна Лазарова откри международния конкурс “Джордже Енеску” в Румъния

Българската диригентка Деляна Лазарова откри международния конкурс “Джордже Енеску” в Румъния.Събитието, което е популярно в музикалните среди по целия свят, започна на 31 август (събота) с концерт под палката на нашата сънародничка в Атенеума - най-престижната концертна зала в Букурещ.

| 02 Септември 2024, 16:23 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Българската диригентка Деляна Лазарова откри международния конкурс “Джордже Енеску” в Румъния
Българската диригентка Деляна Лазарова откри международния конкурс “Джордже Енеску” в Румъния
Снимка © БТА

Българската диригентка Деляна Лазарова откри международния конкурс “Джордже Енеску” в Румъния.

Събитието, което е популярно в музикалните среди по целия свят, започна на 31 август (събота) с концерт под палката на нашата сънародничка в Атенеума - най-престижната концертна зала в Букурещ.

Изложбата инсталация на Диан Костов „Кръстопът – цената на избора“ бе открита в Националната базилика на Светото сърце, Брюксел. На събитието присъстваха близо 200 гости и бе съпроводено от изпълнения на изпълнителя Никола Константинов, съобщават от екипа на художника.

„Кръстопът – цената на избора“ кани посетителите да изследват и преживеят вековната традиция на иконописта по нов, модерен начин и предизвика силен интерес сред българската общност в Брюксел и местната културна общественост“, казват организаторите. Те отбелязват, че съпругата на Диан Костов - психотерапевтът Милена Ташкова, е автор на концепцията.

„Те получиха поредица от предложения от църкви в цяла Европа, но се спряха на Националната базилика на Светото сърце, защото е най-голямата църква в света в стил ар деко и позволява изключителен размах на преживяването. Базиликата е трансформирана както вътрешн

Изложбата „Добри момчета“ на Харита Асумани поставя началото на лятото в галерия Little Bird Place, от 1 до 21 юли, съобщават домакините на събитието. 

Към петте картини в изложбата има аудио с личните истории и преживявания на Харита.
 
„Във феминистката теория „мъжкият поглед“ е актът на изобразяване на жените във визуалните изкуства и в литературата от мъжка гледна точка, която представя жените като сексуални обекти за удоволствието на хетеросексуалния мъж зрител. Погледът на мъжа върху женското тяло е инстинктивен, завладяващ. Мъжът гледа, жената е гледана“, казва кураторът Симеон Василев.

По думите му, ролите в новата изложба на Харита Асумани „Добри момчета“ са сменени. „Жената художник наблюдава и рисува по спомените си мъжете, оставили следа в живота й. Те са ефимерни образи, базирани на ре

Мюзикълът „Здравей! Как си, приятелю?“ на Националния музикален театър „Стефан Македонски“ гостува в Летния театър на Велико Търново.

Той бе част от програмата на Летен оперен сезон „Сцена на вековете“ и завладя публиката с 23 популярни и обичани песни на композитора Стефан Диомов.

Със спектакъла беше закрита основната програма на най-стария оперен фестивал на открито в България, който е носител на престижния лейбъл „Европа за фестивалите, фестивалите за Европа“, припомни в приветствието си към публиката заместник-кметът на Велико Търново Нейко Генчев.

Той допълни, че заедно с Arbanassi Summer Music, „Сцена на вековете“ е причина Велико Търново да носи престижния Печат на Европейската фестивална асоциация.

„След малко ще се потопите в едно преживяване, което ще ви помогне да забравите вси

Посланието да ценим корените и крилете, завещани от прадедите ни, отправя с изложбата си исперихската художничка Теодора Николова.

Експозицията под наслов „С криле към корените“ ще бъде открита на 9 септември в зала 1 на Народно читалище „Съзнание – 1891“ в родния й град.

Това е 16-ата й самостоятелна изложба, а от началото на тази година - трета поред, каза авторката.

Преди един от най-светлите християнски празници – Великден, тя подари на почитателите на приложното и на изобразителното изкуство в Разград късче надежда, феерия от цветове и пролетно усещане с изложбата базар „Пролетна феерия“. През юни нейни творби бяха експонирани в Художествената галерия в Балчик под надслов "В хармония с природата". 

В настоящата й изложба ще бъдат показани живописни платна и творби от сферата на техниката асамблаж

Продължението на анимацията от 2015 година "Отвътре навън 2" е най-гледаният филм след миналия уикенд, сочат обобщените данни от киносалоните у нас. Присъединяването на Тревожност към Радост, Тъга, Бяс, Страх и Отврат в съзнанието на Райли е гледано от 30 460 зрители и има 394 141 лева от билетите им.

"Лоши момчета: Всичко или нищо" е на второ място по зрителски интерес. Продължението на поредицата, започнала през 1995 година, в което Майк Лаури и Маркъс Бърнет трябва да оневинят вече покойния капитан Хауърд е с 49 289 зрители и 676 524 лева приходи за двете седмици в кината.

На трето място е анимацията "Гарфилд: Филмът", създадена по комикса на Джим Дейвис през 1978 година. Срещата на Гарфилд с баща му Вик и осиновения му брат кучето Оди е гледана вече от 71 560 зрители и има 814 582 лева приходи за месец в кината.

“Програмата включваше творба на корейския композитор Шин Ким; Пол Константиненску - троен концерт за цигулка, виолончело, пиано с предните победители Мария Марика (цигулка), Александра Сегал (пиано) и Бенжаин Круитхоф (виолончело). Завършихме с емблематичната творба “Румънска Поема” от Джордже Енеску, която той пише на 16 г. Тя завършва със стария кралски химн на Румъния и включва фолклорни мотиви в средния дял на произведението, което е доста програмно”, разказа специално Деляна Лазарова.

По думите й публиката е била изключително ентусиазирана. 

Второто издание на двудневния фестивал "Франкофоли" изненада приятно пловдивчани и гости на града със световноизвестни изпълнители и широка гама от разнообразни музикални стилове. Меломани споделиха , че с нетърпение очакват следващото издание на феста през 2025 година, а организаторите вече са започнали селекция за изпълнителите, които ще вземат участие следващата година.

През втория ден на сцената на "Франкофоли" първи се качи 29-годишният френски певец и автор на песни Алексис Карлие, който подгря публиката. След него зрителите чуха музикантите от френската банда Deluxe, които накараха публиката да се отпусне и да затанцува под ритъма на разнообразните жанрове, в които се изявяват. А след като се сбогуваха с публиката, бяха повикани на бис.

Веднага след Deluxe пред зрителите се появи Барбара Прави, която излезе на сцената с едно от най-известните си парчета Voila. Т

"Нагоре" се казва 13-ата самостоятелна изложба на художника Никола Георгиев - Кайо, която бе открита в галерия "Богориди" в Бургас. 

Това е второ гостуване за автора в морския град. В селекцията си този път той е включил както изцяло нови творби, така и по-стари. Въпреки различните теми и сюжети, общото между всички тях е намигването и закачката, които художникът винаги загатва под една или друга форма, разказа той в интервю . 

Заглавието "Нагоре" всъщност прави препратка към една от най-новите му картини, наречени "Голгота". В нея е изобразен художник, който като Сизиф, или като Иисус, се опитва да си пренесе кръста, което за художника е картината. "Един Господ знае докъде ще стигне, но важното е да стигне догоре. Важното е да продължиш", обяснява художникът и допълва, че в този смисъл за него рисуването е едновременно мъчение, но и удоволствие. "Личната Голгот

Япония се представя на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуството с инсталация, озаглавена Compose. Вдъхновена от течове в метрото в Токио, авторката Юко Мори пресъздава този проблем в творбата си и след това опитва да ги поправи, импровизирайки с различни предмети, налични в магазини във Венеция, за да изгради кинетична скулптура.

Проектът е куриран от Сук-Кюн Лий - директор на художествената галерия "Уитуърт" в Манчестър. Това е първият път в историята, когато чуждестранен куратор работи по Японския павилион, отбелязва изданието Tokyo Art Beat.

СМЕСИЦА ОТ ЗВУЦИ, АРОМАТИ И ЗРЕЕЩИ ПЛОДОВЕ

Юко Мори използва предмети като чадъри, пластмасови контейнери, тръби или дървени мебели, опитвайки се да изследва пространството, което заемат, както и изместването, предизвикано от движението им. Пресни плодове с преминаващи през тях диоди допълва

Изложба с пейзажна живопис на младия художник Симеон Димитров бе открита в залата на Етнографския музей в Берковица по повод празника на града Рождество Богородично, който се отбелязва в няколко последователни дни с различни културни, спортни и музикални прояви.

Димитров представя 62 картини, рисувани с масло върху платно. Те са изработени с техника сфумато – наслояване на слоеве. В картините оживяват различни места от България – Черноморието, Велико Търново, Берковица, села от различни краища и най-много от северозападната част на България, а също планини, черкви и т.н. Картините носят носталгичен привкус, напомнят детството и спомени от миналото. Авторът е поставил загадка за зрителя във всяка картина и го провокира да открие нещо за себе си, независимо дали той е имал предвид точно това.

Симеон Димитров сподели, че основната тема в творбите му е любовта

Концертът на Нина Николина „Етно джаз проект“ беше кулминацията за отбелязването на 60-ата годишнина от създаването на Регионалния етнографски музей на открито „Етър“ тази вечер.

„Всичко тече, всичко се променя, както е казал Платон, така и музеят се развива, но и пази традициите и занаятите.

Ние избрахме мотото „Пазим миналото, градим мостове към бъдещето“ и благодарение на всички колеги, без да затваряме музея по време на двегодишната реконструкция, ние станахме по-професионално извисени, повече творчески и с повече приятелството помежду ни“, каза в приветствието си проф. Светла Димитрова, директор на културната институция. 

В приветствието си към музея от името на областния управител на Габрово Мария Башева, заместник областният управител Даниела Маринова посочи, че благодарение на усърдието на всички в &b

“Хората станаха на крака след края на концерта. Излизах да се поклоня три пъти. Беше доста вълнуващо и емоционално за всички”, споделя сънародничката ни.

В момента тя е на път за Германия, където ще работи с Nordwestdeutsche Philharmonie (немски симфоничен оркестър със седалище в Херфорд) и ще направи турне в Германия с тях. “След това ще работя с Orchestre Philharmonique de Strasbourg, а в началото на месец октомври отивам на турне в Южна Америка с Kammerorchester Basel”, информира Деляна Лазарова. 

Международният конкурс “Джордже Енеску” носи името на най-известния румънски композитор и се провежда за 19-и път. Тази година журито избра за финалната битка 160 от общо 667 млади музиканти от 59 държави - най-големият брой регистрирани кандидати в историята на събитието. Те се състезават в Букурещ в четирите секции: цигулка, виолончело, пиано и композиция.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
Няма. Всеки има различна стратегия
Театър 199 открива юбилейния си 60-и сезон
Изложба на 20 творци поставя „Началото“ на новата галерия „Риволи“
Калоян Куманов: Акордеонни импресии
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Калейдоскоп
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Цветни аспекти
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.